WYKŁADY I SEMINARIA

Katerina Santarova - przede wszystkim trenerka koni, aktualnie szkoląca także jeźdźców. Ostatnie 8 lat poświęciła trenowaniu sportowych koni (m.in. w Iralndii).

Kto raz widział Katkę przy pracy z konmi, ten nie ma wątpliwości, że jest to jej życiowa pasja i potrafi się z nimi dogadywać jak mało kto. Na swoich koniach jeździ programy ujeżdżeniowe bez ogłowia, co mieliśmy już szansę podziwiać na MOKu w 2012 r.

W tym roku Katka poprowadzi specjalnie dla uczestników MOK klinikę z młodym koniem przygotowywanym pod kątem ujeżdżeniowym. A w sobotni wieczór będziemy mogli znowu podziwiać ją na jej koniu.


Katerina Santarova

zobacz film z Katką

 

Jak pracować nad ustąpieniami pionowymi a czego unikać w takiej pracy. Poznajmy  aspekty bimoechaniki, które pomogą nam odnaleźć odpowiedź, jak pomóc koniowi i jeźdźcowi w znalezieniu poprawnej pozycji głowy konia.Andrzej Makacewicz

Twórca i wykładowca pierwszego polskiego wielostopniowego programu Akademii Jeździectwa JNBT, opartego o współczesną wiedzę behawioralną i nowatorski model dydaktyczny.

Organizator szkół, klinik i pokazów naturalnych w Polsce i Europie. Pomysłodawca, współzałożyciel, sekretarz, sędzia i zawodnik Polskiej Ligi Western i Rodeo, wielokrotnie nagradzany promotor jeździectwa, westu i nowatorskich systemów treningowych jak imprinting źrebiąt, autor wielu artykułów związanych z treningiem koni opartym o psychologię i wiedzę behawioralną. Instruktor międzynarodowy wielu sportów m.in. nurkowanie, narciarstwo, żeglarstwo.

 

 

Marek Tischner, dr nauk weterynaryjnych, specjalista chor ob koni, związany z ko nmi od dziecka.. Pracę badawczą prowadzi na Uniwersytecie Rolniczym, zajmując się głównie rozrodem koni. Obronił doktorat z zakresu badań nad stresem transportowym u klaczy i  źrebięcia. Jest asystentem na Wydziale Biologii Zwierząt oraz w Uniwersyetckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie.

Tym razem opowie nam jak konie przystosowują się do warunków środowiskowych i jak my możemy im pomóc w tej adaptacji.


dr Marek Tischner

 

Nie ma koniarza, który nie spotkałby się choć raz z koniem sprawiającym kłopot przy przewozie. A filmiki z końmi, które same "się ładują" do przyczepy od lat nieodmiennie cieszą się dużą oglądalnością.

Jak zatem sprawnie i efektywnie przygotować konia do transportu, w sposób bezpieczny dla niego i dla opiekunów?

Różne techniki załadunku zaprezentuje Team JNBT.
 

 

System NePoPo® jest uważany za najbardziej skuteczny i efektywny sposób szkolenia psów. Wśród tegorocznych atrakcji MOK będziecie mieli okazję zobaczyć wyszkolone tym systemem psy i poznać ich trenerów z Tyczyn Dog K9, którzy hodują i przygotowują psy do służby przy najbardziej wymagających zadaniach - m.in. psy policyjne i tzw. psy bojowe służące w armii.


Tyczyn Dog K9

 

Osioł, aktywny uczestnik ludzkiego życia, od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi na co dzień w pracy i w podróżach. W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, nie posiada instynktu podporządkowania i nie uczyni niczego, co jest sprzeczne z resztą jego instynktów. Można go na to co najwyżej namówić. Układanie osła to swego rodzaju sztuka manipulacji przez duże „M”, intelektualny pojedynek, mający na celu doprowadzenie osła do przekonania, że wszystko co czyni – czyni z własnej woli i tylko dlatego, że sam tego chce. Jak go zatem namówić, by zechciał służyć pomocą w ramach onoterapii?

Gośćmi tegorocznej edycji będą Katarzyna Czinczoll - Słupska i Krzysztof Słupski z Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Osłów oraz ich czworonożni podopieczni :)


zdjPolskie Stowarzyszenie Hodowców Osłów

 

Fizjoterapia pomaga przede wszystkim w rehabilitacji koni po urazach i przebytych chorobach, ale doskonale sprawdza się także po prostu w utrzymaniu wierzchowców w dobrej formie. Katarzyna Goraj z Good Hoof Care zaprezentuje ćwiczenia, które każdy koniarz może samodzielnie wykonać pomagając koniowi zachować sprawność i elastyczność ruchów.

 


 

Katarzyna Goraj

zdj. Krzysztof Jarczewski

 

Zima w stajni to szczególnie trudny czas dla koni. Jeśli nie zadbamy o panujące w niej warunki, tych kilka miesięcy może doprowadzić do chorób nawet zdrowego konia.

Jacek Kluszewski, architekt wykorzystujący zdobycze behawioryzmu koni w projektowaniu stajni i ośrodków jeździeckich, opowie jak zaprojektować stajnie i ośrodek jeździecki dla szczęśliwych koni. Pokaże jak warunki stajni mogą doprowadzić do kłopotów zdrowotnych koni - kataru, uczulenia i RAO. Na zakończenie zaznajomi z metodami hydroterapii stosowanymi w hodowli i leczeniu koni - pławieniu, pływaniu, basenach do pływania i pławienia, karuzelach wodnych, bieżniach wodnych.


Jacek Kluszewski

Architekt, a przy tym miłośnik jeździectwa naturalnego. Doświadczenia jeździeckie i obserwacje zachowań koni wykorzystuje przy projektowaniu stajni i ośrodków jeździeckich, z których ma wiele realizacji. Jest autorem koncepcji ośrodka leczenia koni hydroterapią  i zrealizowanego projektu Szpitala Dla Koni w Janowie Podlaskim.


 

Wykorzystanie biomechaniki ruchu i psychologiii konia w jego treningu to cykl prezentacji pozwalający ocenić na ile dobierane prawidłowo ćwiczenia przyczyniają się do budowania zarówno sylwetki konia, jak i poszerzania jego "horyzontów" psychologicznych.  


Jerzy Pokój

Prawdziwy pasjonat gór i koni. Przewodnik i ratownik górski, w latach 80 wiceprezes Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego i następnie prezes Szkoły Górskiej Przewodnictwa i Narciarstwa. W swej karierze ratownika sprawował także funkcję naczelnika Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, której później został prezesem. Pod koniec lat 90 założył miasteczko Western City w Ściegnach, nawiązujące do czasów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Był prezesem Polskiej Ligi Western i Rodeo. Jego kariera obejmuje także działalność na polu samorządowym. Hodowca koni, miłośnik cuttingu i konkurencji "working cow horse".

ORGANIZATORZY

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

PARTNERZY